+48 602 736 953 biuro@lik-czarter.pl

Jedną z bardzo ważnych kwestii, o których należy wiedzieć, decydując się na, wynajęcie i korzystanie z jachtów jest toaleta. Na jachtach jest kilka rodzajów toalet oraz zasad nimi rządzących i dlatego warto je poznać. Jest to bardzo ważna kwestia, jeśli chodzi o standard odpoczynku. Warto poznać się z kwestiami dotyczącymi obsługi, aby uniknąć ewentualnych awarii.

Toaleta manualna

Korzystanie z toalet znajdujących się na jachtach, dla osób obeznanych wcale nie musi być dużym komfortem, ponieważ zwykle są dość ciasne, a sam system spłukiwania jest manualny i wymagający odpowiednich umiejętności. Aby, spłukać sedes potrzebne są dwie kwestie, uchwyt znajdujący się zwykle po prawej stronie sedesu oraz zawór. W przypadku gdy nie korzysta się z toalety, należy zawór mieć w pozycji wypompowywanie. W momencie, gdy chce się skorzystać z toalety, trzeba ustawić zawór w odwrotnej pozycji, a samą toaletę należy spłukać bardzo dokładnie, aby żadne nieczystości nie zostały w rurach i czasami w przypadku przechyłów nas nie zaatakowały. Oczywiście należy pamiętać, żeby do toalety nie wrzucać środków higienicznych, papierów oraz innych rzeczy.

Toaleta elektryczna

Drugim rodzajem toalet, które spotykane są na jachtach to toalety elektryczne, które pozbawione są wad toalet manualnych, jednak są bardzo głośne i mogą nawet pobudzić inne osoby znajdujące się na jachcie. Niestety mają również taką samą wadę jak toalety manualne, a mianowicie kompletny zakaz spłukiwania papieru i innych rzeczy. Tym razem nie jest to spowodowane możliwością zapchania się toalety, ale faktem, że system elektrycznych ostrzy może się zepsuć. Niektóre modele jachtów pobierają bezpośrednio wodę morską do spłukiwania, inne natomiast posiadają osobne zbiorniki do tego celu.

Opróżnianie toalety

Bardzo ważną kwestią, jeśli chodzi o korzystanie z toalety, to nie można tego robić na obszarze marin. Korzystanie z niej możliwe jest tylko i wyłącznie w trakcie rejsu. W przypadku zacumowania należy korzystać z innych rozwiązań. Niektóre modele jachtów coraz częściej posiadają pojemniki na nieczystości, dzięki czemu można korzystać z toalet także na marinach. Oczywiście należy pamiętać, że toalety na jachtach wymagają odpowiedniej obsługi, dzięki której zachowa się pełną sprawność toalety.