+48 602 736 953 biuro@lik-czarter.pl

Najpopularniejsze mazurskie szlaki żaglowe

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich jest najpopularniejszym i najpiękniejszym szlakiem żeglugowym północno-wschodniej części Polski.

Tak rozległego ciągu jezior, pozwalającego na uprawianie wszystkich rodzajów turystyki wodnej, a równocześnie tak zróżnicowanego, nie ma w żadnym z państw Europy. Jest to obszar wyjątkowy zarówno w skali całego kraju, jak i naszego kontynentu – niezwykle bogaty pod względem przyrodniczym, pełen historycznych zabytków oraz uwielbiany przez miłośników sportów wodnych, wędkarstwa i letników. Które zatem to najpopularniejsze mazurskie szlaki? Na Mazurach znajdują się liczne szlaki żeglowne, przedstawiamy Państwu jedynie te najatrakcyjniejsze oraz najpopularniejsze:
  1. GIŻYCKO – WĘGORZEWO (25,20 km)

Trasa ta prowadzi przez północną część Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, a swój początek bierze w Giżycku, nad jeziorem Niegocin. Z racji bliskości LIK-CZARTER względem Giżycka, jest to jedna z ulubionych tras, wybieranych przez naszych gości. Wypływając na Kanał Giżycki, w odległości około 200 metrów od wylotu na jezioro Niegocin, znajduje się most obrotowy. Jest to jedyna tego typu ciekawostka techniczna w całym systemie żeglugowym. Następnie przepływamy jezioro Mamry, a końcowy odcinek trasy prowadzi rzeką Węgorapą i Kanałem Węgorzewskim. Cała trasa liczy ponad 25 km i prowadzi do Węgorzewa.
  1. GIŻYCKO – MIKOŁAJKI (37,20 km)

Jest to najdłuższa, licząca ponad 37 kilometrów trasa. Prowadzi ona w kierunku południowym przez środkową część Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, z Giżycka do Mikołajek. Trasa ta jest niezwykle atrakcyjna wizualnie i prowadzi przez trzecie co do wielkości w Polsce jezioro Niegocin. Podczas żeglugi mija się również znany w całej Polsce i nie tylko, ośrodek turystyczny Wilkasy. W czasie rejsu można zaobserwować dużą ilość ptactwa wodnego, w tym łabędzi.
  1. MIKOŁAJKI – RUCIANE-NIDA (19,20km)

Ta prawie dwudziestokilometrowa trasa prowadzi w południowym kierunku Wielkich Jezior Mazurskich, przez takie jeziora jak: Mikołajskie, Bełdany oraz mniejsze Guzianka Mała i Guzianka Wielka. Niewątpliwą atrakcją tego szlaku jest rozciągający się, na nieomal całej długości, las Puszczy Piskiej. Dodatkowo pomiędzy południowym krańcem jeziora Bełdany i jeziora Guzianka Mała znajduje się śluza komorowa Guzianka. Niweluje ona 2-metrową różnicę poziomu wód w tych jeziorach.
  1. MIKOŁAJKI – PISZ (25km)

Ten niezwykle atrakcyjny szlak żeglowny prowadzi w kierunku południowo – wschodnim, przez największe Polskie Jezioro – Śniardwy, oraz najdłuższy odcinek kanałowy – Kanał Jegliński (5,25 km). Dodatkową atrakcję stanowi śluza komorowa Karwik. Szczególną uwagę należy zachować w końcówce trasy. Spotkać tu można licznych kajakarzy, którzy kontynuują spływ do Narwi i Wisły wypływającą z jeziora Roś rzeką Pisa.
  1. MIKOŁAJKI – RYN (20 km)

Trasa ta prowadzi w kierunku północno – zachodnim, i na odcinku 7,5 km pokrywa się z trasą Giżycko – Mikołajki. Wiedzie ona rynną jeziorną (jeziora: Mikołajskie, Tałty, Ryńskie), pomiędzy Rynem, Mikołajkami a Rucianem-Nida. Przedstawione powyżej mazurskie szlaki żaglowe są szlakami przykładowymi. Szacuje się, że w regionie znajduje się ponad 2000 jezior o powierzchni ponad 1 ha, wiele rzek i kilkanaście kanałów utworzonych przez człowieka. Największe jeziora to Śniardwy (109,7 km2), Mamry (102,4 km2), Jeziorak (34,5 km2), Niegocin (26 km2), Roś (18,9 km2), Druzno (12,9 km2). Istotnym elementem siatki wodnej Mazur są kanały, które liczą sobie nawet kilkaset kilometrów. Ich istnienie sprawia, że region ten jest bardzo atrakcyjny z punktu widzenia żeglarstwa. Kanały łączą nie tylko poszczególne jeziora, ale również – poprzez swoją bardzo długą sieć – Pojezierze Mazurskie z Wisłą. Powoduje to niesamowitą swobodę oraz dowolność w wyborze trasy. Oczywiście, tym bardziej niezdecydowanym, nasi profesjonalni oraz bardzo dobrze zorientowani w terenie pracownicy, z radością udzielą porady, zanim wyruszy się z YACHT PORTU Piękna Góra.